pondelok, 22 júla, 2024
AktualityČlánkyOstatné

Astronómka Adriana Pisarčíková 16. augusta 2023 v Senci

Astronómka Adriana Pisarčíková 16. augusta 2023 v Senci
Astronómka Adriana Pisarčíková 16. augusta 2023 v Senci

SOLAR Hvezdáreň Senec vás pozýva na piatu letnú astroprednášku, ktorá sa uskutoční už 16. augusta 2023 o 19:00 v priestoroch ZŠ s VJM Alberta Molnára Szencziho v Senci. Prednáša astronómka Mgr. Adriana Pisarčíková na tému „Meteory – skúmanie zloženia padajúcich hviezd“.

Vedecká prednáška v podaní doktorandky Mgr. Adriany Pisarčíkovej, ktorá sa na FMFI UK v Bratislave venuje spektroskopií meteorov s cieľom určiť zloženia populácie meteorov v slnečnej sústave. Prevedie vás laboratórnym experimentom, ablácie meteoritu Chelyabinsk, ktorým simulovali prelet meteoroidu zemskou atmosférou.

„Meteoroidy v sebe ukrývajú vedecky cenné informácie o pozostatkoch z čias formovania našej Slnečnej sústavy. Výskum zloženia meteoritov nám v súčasnosti poskytuje najviac poznatkov o zložení medziplanetárnej hmoty, avšak nálezy meteoritov sú zriedkavé a ich pôvodným materským telesom sú predovšetkým asteroidy. Cieľom vedcov je však skúmať zloženie celej populácie meteoroidov, a preto sa veľa inštitúcií zameriava práve na spektroskopické pozemné pozorovania meteorov, ktoré však majú svoje limity. Simulovaná ablácia vzoriek meteoritov so známym zložením v plazmovom veternom tuneli nám ponúka nahliadnuť do chemického zloženia aj analyzovaním spektier týchto meteoritov a aplikovať to na spektrá meteorov, pri ktorých nevieme s presnosťou povedať, o aký meteoroidný materiál ide.“

Súčasťou prednášky bude aj výstava a predaj meteoritov – Henrich Schiller.

Kontakty a ďalšie informácie:

Klára Balogh
SOLAR Hvezdáreň Senec
občianske združenie
Tel.: 0910 482 150
Email: solar@solarastronomy.sk
Web: www.solarastronomy.sk

Zdielaj článok

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec sa nachádza na streche Základnej školy Alberta Molnára Szencziho s vyučovacím jazykom maďarským. Do hvezdárne sa dostanete točitým schodiskom na pravej strane budovy. O program sa stará Astronomické združenie, ktoré Vás srdečne víta na pozorovaní Slnka a nočnej oblohy v Senci, ale aj na zaujímave prednášky.