streda, 22 mája, 2024
AktualityČlánkyOstatné

Astronomické observatóriá SAV vo Vysokých Tatrách otvárajú dvere širokej verejnosti

Astronomický ústav SAV, v. v. i. si pripomína 80. výročie založeniaZdroj: AsÚ SAV, v. v. i.
Astronomický ústav SAV, v. v. i. si pripomína 80. výročie založenia
Zdroj: AsÚ SAV, v. v. i.

Astronomický ústav SAV, v. v. i. v Tatranskej Lomnici (AsÚ SAV, v. v. i.) oslavuje 80. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti a tiež pri príležitosti 70. výročia Slovenskej akadémie vied otvára svoje vysokohorské observatóriá širokej verejnosti. Jedinečná možnosť navštíviť tieto unikátne výskumné pracoviská bude 15. júla a 19. augusta 2023.

Tlačová správa SAV z 6. júla 2023.

AsÚ SAV, v. v. i. pozýva fanúšikov a fanúšičky astronómie na dni otvorených dverí, ktoré organizuje počas prázdnin v observatóriách na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte. Nadšenci vesmíru budú mať počas dvoch letných sobôt príležitosť spoznať prácu astronómov, nahliadnuť do priestorov, v ktorých realizujú svoje merania a pozorovania a pozrieť si teleskopy a prístrojové vybavenie observatórií.

„Na Skalnatom plese návštevníkom ukážeme aj 1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, najväčší na Slovensku. Na Lomnickom štíte sa zoznámia s prístrojmi svetovej úrovne určenými na pozorovanie slnečnej koróny,“ približuje Ján Svoreň z AsÚ SAV, v. v. i.

1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, najväčší na Slovensku. Foto: SAV.
1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, najväčší na Slovensku. Foto: SAV.

V observatóriu na Skalnatom Plese budú vstupy o každej celej a každej polhodine a to v čase od 10.00 do 16.00 hod. Na Lomnickom štíte budú pracovníci AsÚ SAV, v. v. i. vykonávať prehliadky priebežne počas doby premávania lanovej dráhy. Vstup do observatórií je voľný.

Kontakt

Katarína Gáliková, PhD.
Vedení Referátu pre komunikáciu a médiá, hovorkyňa
Úrad Slovenskej akadémie vied
Email: galikova@up.upsav.sk
Mobil: +421 910 148 104
Zdielaj článok

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec sa nachádza na streche Základnej školy Alberta Molnára Szencziho s vyučovacím jazykom maďarským. Do hvezdárne sa dostanete točitým schodiskom na pravej strane budovy. O program sa stará Astronomické združenie, ktoré Vás srdečne víta na pozorovaní Slnka a nočnej oblohy v Senci, ale aj na zaujímave prednášky.