pondelok, 22 júla, 2024
AktualityČlánkyOstatné

SAV oslávi svoje jubileum dvojdňovým festivalom vedy

Plagát podujatia Víkend so SAV a kompletný program na pódiu. Zdroj: SAV.
Plagát podujatia Víkend so SAV a kompletný program na pódiu. Zdroj: SAV.

SAV sa pri príležitosti 70. výročia predstaví širokej verejnosti na podujatí Víkend so SAV. V piatok 23. a v sobotu 24. júna 2023 sa v Bratislave na námestí M. R. Štefánika budú prezentovať pracoviská SAV z celého Slovenska. Návštevníci majú jedinečnú šancu interaktívnym spôsobom nahliadnuť do sveta vedy a spoznať výskumné témy a výsledky vedeckých tímov SAV. Deti aj dospelých čaká viac ako 50 stánkov s rozmanitými expozíciami, aktivitami a súťažami. Prednáškami nabitý piatkový program na pódiu doplní natáčanie relácie Experiment s Gregorom Marešom a podvečerný koncert kapely Korben Dallas.

Prezentácia výskumných tém a výsledkov je nesmierne dôležitou súčasťou vedeckej práce. „Záleží nám na tom, aby obyvatelia tejto krajiny videli čo naozaj robíme, pretože v konečnom dôsledku väčšina nášho rozpočtu pochádza od daňových poplatníkov. My im vedu musíme čo najviac priblížiť a aj toto je jeden zo spôsobov, ako to urobiť,“  zdôrazňuje predseda SAV Pavol Šajgalík.

SAV pokrýva široké spektrum vedeckých disciplín, čo sa prejaví aj na rozmanitosti jednotlivých stánkov. V prípade slnečného počasia budú môcť návštevníci sledovať aktuálny obraz Slnka s jeho škvrnami, pripravený bude levitujúci vláčik, ktorým vedci vysvetlia princípy supravodivosti. Viaceré stánky umožnia prostredníctvom mikroskopov nahliadnuť do sveta buniek, pozorovať fascinujúce štruktúry rôznych materiálov alebo skúšať pipetovanie. Nebude chýbať ani skladanie vírusov, testovanie pamäte, meranie telesného zloženia či „chemická kuchyňa“ pre deti.

Milovníci živej prírody sa môžu tešiť na prezentáciu života skrytého pod hladinou s ukážkou preparátov i živých bezstavovcov. Vedci tiež predstavia rôzne invázne rastlinné druhy Slovenska, hovoriť budú aj o kliešťoch alebo parazitárnych ochoreniach, ktoré skúmajú. Nadšenci histórie si takisto prídu na svoje. Na Víkende so SAV si budú môcť vyskúšať písanie kaligrafickým perom, lúštiť zašifrované dokumenty a spoznávať archeologické lokality Egypta. Fanúšikov literatúry poteší BOOK SWAP – výmena kníh.

Plagát podujatia Víkend so SAV a kompletný program na pódiu. Zdroj: SAV.
Plagát podujatia Víkend so SAV a kompletný program na pódiu. Zdroj: SAV.

Výročie je pre akadémiu silným impulzom smerom k propagácii vedy. „Byť videný a zrozumiteľný pomáha zdôrazniť nezastupiteľnú úlohu vedcov a SAV pri rozvoji poznania a spoločnosti. Som rád, že takmer všetky zo 45 ústavov SAV tento víkend predstavia svoju činnosť na námestí pred SND v Bratislave a dúfam, že v nasledujúcich rokoch navštívime s našimi aktivitami aj ďalšie mestá v rámci Slovenska,” hovorí člen Predsedníctva SAV a spoluorganizátor podujatia Marek Radvanský.

Kompletný zoznam aktivít v jednotlivých stánkoch je dostupný na stránke: 70. výročie SAV – Oslávte to spolu s nami!

Podujatie štartuje v piatok 23. júna o 9:30 h. Tešíme sa na Vás!

Kontakt

Katarína Gáliková, PhD.
Vedení Referátu pre komunikáciu a médiá, hovorkyňa
Úrad Slovenskej akadémie vied
Email: galikova@up.upsav.sk
Mobil: +421 910 148 104
Zdielaj článok

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec sa nachádza na streche Základnej školy Alberta Molnára Szencziho s vyučovacím jazykom maďarským. Do hvezdárne sa dostanete točitým schodiskom na pravej strane budovy. O program sa stará Astronomické združenie, ktoré Vás srdečne víta na pozorovaní Slnka a nočnej oblohy v Senci, ale aj na zaujímave prednášky.