nedeľa, 23 júna, 2024
AktualityČlánkyOcenenia a Rozhovory

Finále Astronomické olympiády opět na Fyzikálním ústavu v Opavě

Praktické úkoly řešili soutěžící v Unisféře, digitálním planetáriu Fyzikálního ústavu v Opavě. Autor: Jan Kožuško
Praktické úkoly řešili soutěžící v Unisféře, digitálním planetáriu Fyzikálního ústavu v Opavě. Autor: Jan Kožuško

Letošní ročník Astronomické olympiády v kategorii CD již zná své vítěze. Ve dnech 11. až 13. května 2022 proběhlo po přestávce způsobené pandemií nemoci Covid-19 opět prezenčně na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězil Lukáš Linhart z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

V rámci doprovodného programu čekala studenty návštěva hvězdárny Ústavu fyziky (WHOO! – White Hole Observatory Opava http://whoo.slu.cz), projekce dvou pořadů v Unisféře (http://unisfera.slu.cz/)  a společná večeře v nově rekonstruovaných místnostech určených k popularizaci vědy na rektorátu Slezské univerzity.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti ředitele Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc., slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na medailových pozicích se umístili:

  1. Lukáš Linhart, Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku
  2. Matouš Mišta, Gymnázium Olomouc-Hejčín,
  3. Daniel Čtvrtečka, Štefánikova hvězdárna v Praze

Z kategorie CD, která je určena studentům prvních a druhých ročníků středních škol, se vybírají členové reprezentace České republiky na Mezinárodní astronomickou olympiádu (IAO).

19. ročník vyvrcholí v Planetum Praha

S teoretickými příklady i datovou analýzou se účatníci potýkali v posluchárně B1. Autor: Jan Kožuško
S teoretickými příklady i datovou analýzou se účatníci potýkali v posluchárně B1. Autor: Jan Kožuško

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií se sjede v pátek 27. května 2022 do pražského Planetum, největšího planetária v České republice a jednoho z největších planetárií na světě.

Není bez zajímavosti, že …

  • v průběhu tohoto finále v Opavě se u nikoho z účastníků ani organizátorů neprojevily žádné z projevů paraskavedekatriafobie, tedy chorobného strachu z pátku třináctého…
  • ve čtvrtek bylo finále neplánovaně zpestřeno celosvětovou mediální kampaní oznamující první přímé zobrazení supermasivní černé díry v centru naší Galaxie…

O Astronomické olympiádě

Díky hezkému počasí proběhlo pozorovací kolo v terénu u obce Chvalíkovice. Autor: Jan Kožuško
Díky hezkému počasí proběhlo pozorovací kolo v terénu u obce Chvalíkovice. Autor: Jan Kožuško

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2021/22 probíhá její 19. ročník. Koncem května budou následovat ústřední kola zbývajících dvou kategorií – EF a GH. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě pod vedením Dr. Tomáše Gráfa. Přípravu a hladký průběh finále organizačně zabezpečili Bc. Lucie Dospivová, paní Lenka Polášková, Dr. Jan Hladík, Mgr. Adam Hofer a Tomáš Lanča.

Úlohy finále připravili Dr. Jakub Vošmera, Dr. Jan Kožuško a Dr. Tomáš Gráf. Zadání recenzovali prof. Petr Kulhánek a  doc. Michal Švanda. Porotci finále byli Dr. Jan Kožuško, Dr. Jakub Vošmera a Dr. Tomáš Gráf.

Partneři finále

Hlavním partnerem finále je Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě.

Kontakty a další informace

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan pro strategie a rozvoj, Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

Dr.-Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Zdielaj článok

Petr Horálek

Petr Horálek (*1986) je český astrofotograf, kreslíř, spisovatel, cestovatel, astronom, popularizáor astronomie, český delegát Mezinárodní Asociace pro Temné nebe a první český Fotovyslanec Evropské jižní observatoře. Jeho snímky byly několikrát vybrány jako prestižní Astronomický snímek týdne ESO nebo Česká astrofotografie měsíce. Pracuje ve Fyzikálním ústavu v Opavě.