nedeľa, 23 júna, 2024
AktualityČlánkyOcenenia a Rozhovory

Geovedecká snímka dňa od slovenského autora zachytáva jasnú polárnu žiaru

Polárna žiara nad Nórskym morom. EPOD#9 Foto: Tomáš Slovinský

V stredu, dňa 24.11.2021, publikovala americká Univerzitná asociácia pre výskum vesmíru USRA Geovedeckú snímku dňa, ktorej autorom je Slovák Tomáš Slovinský. Fotografia pochádza z nórskeho Tromsa a zachytáva mimoriadne jasnú polárnu žiaru nad Nórskym morom. Pre autora je to dvojnásobné potešenie, nakoľko iba prednedávnom po ňom slovenský objaviteľ asteroidov a autor článkov Štefan Kürti pomenoval planétku v Slnečnej sústave. Fotografiou chce autor taktiež poukázať na šance súvisiace s pozorovaním polárnej žiary na Slovensku v nasledujúcich rokoch.

Víťazná fotografia
The Earth Science Picture of the Day (EPOD) v preklade Geovedecká snímka dňa zdôrazňuje rôznorodé procesy a javy, ktoré formujú našu planétu a naše životy. Zhromažďuje a archivuje fotografie, snímky, grafiku a umelecké diela s krátkymi vysvetľujúcimi popismi a odkazmi, ktoré ilustrujú funkcie v rámci systému Zeme. Rubrika bola založená v roku 2000 bývalým emeritným pracovníkom NASA Jimom Fosterom a patrí pod Univerzitnú asociáciu pre výskum vesmíru. Autor fotografie Tomáš Slovinský bol už v minulosti šesťnásobne ocenený Astronomickým snímkom dňa NASA a osemkrát Geovedeckým snímkom dňa. V poradí deviata snímka pochádza z najsevernejšieho nórskeho mesta Tromsø, kde sa Tomáš v spoločnosti ďalších troch českých a slovenských fotografov vydal v októbri 2021. V Nórsku im dokonca robil spoločnosť jeden z najznámejších tvorcov časozberov nočnej oblohy – Adrien Louis Mauduit, vďaka ktorému skupinka získala nie len zaujímavé fotografie, no i dôležité vedomosti z nových poznatkov ohľadom výskytu polárnej žiary. Dvojtýždňová expedícia do Švédska a Nórska za polárnou žiarou tak bola nielen výnimočným zážitkom, no zožala i mimoriadny úspech. Samotný priebeh pozorovania polárnej žiary si môžete vychutnať vďaka Fyzikálnemu ústavu v Opave a jeho autorovi Petrovi Horálkovi.

Snímka s názvom Aurora nad Nórskym morom vznikla 27. októbra v skorých ranných hodinách. Práve v tomto čase sa jasnou polárnou žiarou za svitu Mesiaca rozžiarila celá pláž a daný úkaz sa skrátka nedalo nezachytiť. Jasná aurora sa dokonca odrážala na vodnej hladine a svojim jasom prežiarila aj Mesiac. V strede fotografie si môžete všimnúť aj známy asterizmus – Veľký voz zo súhvezdia Veľkej medvedice.

 

Dvojnásobné ocenenie

Tomáš Slovinský a Štefan Kürti. Archív.

Pre fotografa Tomáša to nie je jediné ocenenie, ktoré za posledné dni získal. Len nedávno ho oslovil známy objaviteľ asteroidov Štefan Kürti a osobne mu odovzdal zápis do katalógu týchto nebeských telies. Asteroid s názvom Slovinsky 2013 CA196 sa nachádza v Hlavnom páse asteroidov vo vzdialenosti približne 3 AU – astronomické jednotky od Slnka (cca 450 000 000 km). V súčasnosti je celosvetovo pomenovaných 22 870 asteroidov z celkového počtu viac ako 1,15 miliónov dodnes objavených malých telies Slnečnej sústavy. Štefan objavuje asteroidy takmer celý svoj život a podobným spôsobom už v minulosti potešil viacero známych slovenských osobností, ako napr. Miroslava Žbirku, či Anastáziu Kuzminovú.

 

Polárna žiara v Nízkych Tatrách. Foto: Patrik Paulínyi

Fotografia polárnej žiary má pripomínať, že aj z územia Slovenska bude šanca na jej pozorovanie. Kedy?
Určite ste v médiách zachytili nedávne správy o pravdepodobnosti pozorovania tohto nádherného atmosferického úkazu. Žiaľ, napriek neustále rozvíjajúcej sa technike, vedci nedokážu presne predpovedať kedy a ako Zem zasiahne geomagnetická búrka. Resp. daná predpoveď nie je presná na 100%. Množstvo sklamaných fotografov a nadšencov nočnej oblohy tak nechtiac zanevrelo na očakávanie tohto úkazu. Polárna žiara bola pri tom pozorovateľná iba niekoľko dní na to, dokonca aj z južnejších krajín Severnej Ameriky. Šance na jej pozorovanie sa však neustále zvyšujú s blížiacim sa maximom slnečnej aktivity. Naše Slnko má niekoľko hlavných cyklov, no najznámejší z nich – 11 ročný slnečný cyklus – pravdepodobne dosiahne svoje maximum v júli 2025. Práve pri Slnku sa začína „písať príbeh“ polárnej žiary, ktorú by sme z našich končín mohli v budúcnosti pozorovať. Aurora sa na našom území v minulosti už niekoľkokrát objavila, napr. v roku 1989, či v roku 2015. Ak sa však chcete v Európe vydať za veľmi jasnou a dynamickou polárnou žiarou, musíte ísť severnejšie. V rámci Európy sú tak veľmi obľúbené škandinávske oblasti za hranicou polárneho kruhu. Tam si polárnu žiaru vychutnáte takmer počas celého roka, no najjasnejšie na jar a na jeseň. Viditeľnosť polárnej žiary totiž ovplyvňuje Russell-McPherronov jav.

Viac info v TLAČOVEJ SPRÁVE zo dňa 2. novembra 2021.

 

LINK na Geovedeckú snímku dňa EPOD 24.11.2021:
https://epod.usra.edu/blog/2021/11/northern-lights-over-the-norwegian-sea.html

LINK databáza asteroidov NASA:
https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=542461

Tlačová správa o objavoch asteroidov TASR:
https://www.teraz.sk/najnovsie/dalsie-asteroidy-pomenovali-po-kuzmino/592415-clanok.html?fbclid=IwAR1aSxUi0gsvCADWP4r6NmVZ16uT2PFAuzQFlDiPOaB89_5MytRAg_5Hu4M

 

Galéria k článku:

 

 

Kontakt:
Tomáš Slovinský
Riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých
Astrofotograf a popularizátor astronómie
www.slovinsky.art
info.slovinsky@gmail.com, +421 948 318 005

 

Zdielaj článok