nedeľa, 23 júna, 2024
AktualityKozmonautika

Vesmírna sonda ESA-BepiColombo preletí popri planéte Merkúr

Sonda ESA-BepiColombo nad Merkúrom (Zdroj: ESA)
Sonda ESA-BepiColombo nad Merkúrom (Zdroj: ESA)

V sobotu 2. októbra 2021 o 1.34 h. stredoeurópskeho času sa sonda BepiColombo po troch rokoch letu priblíži k planéte Merkúr a preletí okolo nej vo vzdialenosti 200 kilometrov. Je to prvý zo série šiestich naplánovaných blízkych preletov. Následne sa sonda v decembri 2025 zachytí na orbite Merkúra a zameria sa na štúdium samotnej planéty. K vývoju a konštrukcii vedeckého prístrojového príslušenstva sondy prispela aj Slovenská akadémia vied a slovenské technologické firmy.

Tlačová správa SAV z 1. 10. 2021.

Súčasťou vedeckého nákladu sondy je aj komplexná časticová aparatúra SERENA (Search for Exospheric Refilling and Emitted Natural Abundances) a jej tzv. iónová kamera PICAM (Planetary Ion CAMera), ku konštrukcii ktorej prispel košický Ústav experimentálnej fyziky SAV.

„PICAM je hmotnostný spektrometer, ktorý bude analyzovať atómy uvoľňované, ionizované a unikajúce do kozmu z povrchu Merkúra. Deje sa to pod vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia, ktorému je planéta vystavená. Analýza týchto unikajúcich atómov prinesie cenné poznatky o povrchovom zložení planéty,“ vysvetľuje jeden z konštruktérov spektrometra Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

Scenár prvého blízkeho preletu okolo Merkúru (Zdroj: ESA)
Scenár prvého blízkeho preletu okolo Merkúru (Zdroj: ESA)

Na príprave misie sa podieľal v spolupráci s írskymi a rakúskymi vedeckými inštitúciami, pričom dôležité mechanické časti kamery PICAM vyrobila slovenská technologická firma Q-Products. Počas sobotňajšieho preletu budú aktivované prakticky všetky vedecké prístroje vrátane komplexu SERENA.

Veľkou technologickou výzvou misie je spoľahlivá práca vedeckých aparatúr v teplotne a radiačne nehostinnom prostredí, keďže pri Merkúre je slnečné žiarenie až desaťkrát intenzívnejšie ako na Zemi.

Sonda BepiColombo vyštartovala k Merkúru v októbri 2018. Je pomenovaná na počesť talianskeho astronóma Giuseppe ‚Bepi’Colomba a jej cieľom je významne rozšíriť poznatky o formovaní Slnečnej sústavy a vývoji planét v blízkosti materskej hviezdy.

Planetárna iónová kamera SERENA-PICAM (Zdroj:  ESA, IWF, ÚEF)
Planetárna iónová kamera SERENA-PICAM (Zdroj: ESA, IWF, ÚEF)
Ján Baláž v Laboratóriu kozmických technológií na Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach Foto: Katarína Gáliková
Ján Baláž v Laboratóriu kozmických technológií na Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach
Foto: Katarína Gáliková

Kontakt

Katarína Gáliková, PhD.
Vedení Referátu pre komunikáciu a médiá, hovorkyňa
Úrad Slovenskej akadémie vied
Email: galikova@up.upsav.sk
Mobil: +421 910 148 104
Zdielaj článok