streda, 22 mája, 2024
AktualityČlánkyÚkazy

Slunce bouří. O víkendu pravděpodobně zaznamenáme polární záře

V nocích z pátka na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo 10 silných erupcí zejména z aktivní oblasti AR 3664, která je v těchto dnech namířena směrem k Zemi. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend.

Read More
AktualityČlánkyÚkazy

Nad Sluncem se během jeho zatmění vypařila kometa

V pondělí 8. dubna 2024 nastalo nad územím Mexika, USA a Kanady dlouho avizované úplné zatmění Slunce. Úkaz pozorovaly stamiliony pozorovatelů z celého světa. V průběhu tohoto na některých místech více jak 4minutového slunečního zatmění se na obloze kromě sluneční koróny daly pozorovat (či alespoň fotograficky zaznamenat) všechny jasné planety Sluneční soustavy a také kometa 12P/Pons-Brooks. Velkým překvapením se pro astronomy i fotografy stala druhá kometa, která byla objevena jen několik hodin před samotným úkazem na družicových snímcích, pozorovatelná byla jen několik hodin a nad Sluncem se poté zcela vypařila. Tuto kometu s označením SOHO-5008 zachytil i Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, který se úkaz vydal pozorovat do mexického Duranga.

Read More
AktualityČlánkyOstatné

Startuje soutěž „V zajetí vesmíru“

Knihovna U Mokřinky při příležitosti 135. výročí svého založení vyhlašuje ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností 9. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „V zajetí vesmíru“, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.

Read More
AktualityOcenenia a RozhovoryOstatné

Finále královské kategorie Astronomické olympiády v Opavě

21. ročník Astronomické olympiády v kategorii AB již zná své vítěze. Ve dnech 20. až 22. března 2023 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii AB. Vítězem se stal Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Prvních pět nejlepších bude v srpnu letošního roku reprezentovat Českou republiku na 17. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiru.

Read More
AktualityČlánkyKozmonautikaOstatné

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová si získala študentov Duálnej Akadémie s prednáškou Na polceste na Mars

„Na polceste na Mars“ to bol názov podujatia, ktoré sa uskutočnilo 14.3.2024 v Duálnej Akadémii, na súkromnej strednej odbornej škole automobilovej, v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Hlavnou hviezdou podujatia bola slovenská marsonautka a astrobiologička Dr. Michaela Musilová, ktorá je tiež patrónkou projektu Som ExpertKA. Podujatie sa uskutočnilo s dôrazom na podporu projektu a zvýšenie povedomia o potrebách žien v technických odvetviach, ktoré zastrešuje Duálna Akadémia v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia.

Read More
AktualityČlánkyOcenenia a RozhovoryÚkazy

NASA publikovala snímku kométy Pons-Brooks, ktorá vznikla na Slovensku

V sobotu 9. marca 2024 publikoval americký úrad NASA ako prestížnu Astronomickú snímku dňa fotografiu s názvom „Comet Pons-Brooks in Northern Spring“ (Kométa Pons-Brooks zo severnej jari), ktorej autorom je astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave. Snímok vznikol 5. marca 2024 neďaleko slovenského mesta Revúca, kam sa autor snímky vydal za jasným počasím zaznamenať kométu 12P/Pons-Brooks s galaxiou v Andromede. Výsledná snímka vznikla len vďaka veľkému šťastiu. Kométa je v týchto dňoch aj naďalej pozorovateľná už v malých ďalekohľadoch na tmavej oblohe ďaleko od veľkých mest.

Read More
AktualityČlánkyÚkazy

Sobotní úplněk bude úhlově menší

Zatímco obvykle se ve velkém mluví o úplňku, je-li na své protáhlé dráze v té době Měsíc blíže a nastává úhlově větší, lidově „superúplněk“ (odborně úplněk v přízemí), v sobotu se dočkáme opačného případu: Měsíc bude během úplňku blízko bodu odzemí. Úplněk nastane v sobotu 24. února ve 13:31 SEČ (z našeho území ještě pod obzorem, vyjde zhruba o čtyři hodiny později). V té době se již bude nacházet na své dráze blízko odzemí, tedy téměř nejdál od naší planety. V průběhu noci na neděli tedy uvidíme úhlově nejmenší úplněk v roce.

Read More
AktualityČlánkyÚkazyVybrané

Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už pro malé dalekohledy

Na večerní i na ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se v následujících týdnech pozvolna přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná až do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze dokonce na hranici viditelnosti pohýma očima. Kometa je také známá svými častými výbuchy (tzv. outbursty) z důvodu překotné kryovulkanické aktivity na jejím jádře. Ty jsou provázeny náhlými zjasněními, což by mohlo způsobit, že kometa i v následujících týdnech ještě zjasní a bude viditelná snáze i očima. Nejlepší období pro její pozorování nastane v březnu a v první polovině dubna, kdy ji najdeme v malých dalekohledech, jak se pozvolna pohybuje souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.

Read More
AktualityČlánkyOstatné

Jarné prázdniny 2024 v seneckom planetáriu

Srdečne Vás pozývame na premietanie v seneckom planetáriu. Premietanie sa uskutoční v priestoroch ZŠ s VJM Alberta Molnára Szencziho v Senci. Uplynulo už 100 rokov od uvedenia do prevádzky prvého planetária na svete. O tom, kedy a kde sa to stalo, sa dozviete v programe seneckého planetária. Prostredníctvom simulácie Vám ukážeme aktuálne dianie na hviezdnej oblohe. Na najmenších objavovateľov vesmíru sa už teší KOZMO aj Ing. Elon a tí starší si môžu pozrieť seneckú premiéru nového filmu: „Temná strana svetla“.

Read More