piatok, 12 apríla, 2024
AktualityOstatné

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová 14. júna v Senci!

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová 14. júna v Senci!
Astrobiologička Dr. Michaela Musilová 14. júna v Senci!

SOLAR Hvezdáreň Senec vás pozýva na prvú letnú astroprednášku, ktorá sa uskutoční už 14. júna 2023 o 19:00h v areáli ZŠ s VJM Alberta Molnára Szencziho v Senci. Prednáša známa astrobiologička Dr. Michaela Musilová na téma Na polceste na MARS.

Prednáša: Dr. Michaela Musilová
Téma: Na polceste na MARS
– astrobiologička Dr. Michaela Musilová vás prevedie svojimi misiami a aktuálnymi projektami, prostredníctvom ktorých je krok po kroku bližšie k Marsu.

Zaoberá sa výskumom života v extrémnych podmienkach na Zemi a astrobiológiou – teda štúdiom a hľadaním života vo vesmíre. Jej výskum ju zaviedol cez náročné expedície v Grónsku až po prácu priamo v NASA. V roku 2014 absolvovala simulovanú misiu na Marťanskej púštnej výskumnej stanici (Mars Desert Research Station), v USA. V roku 2017 absolvovala druhú misiu ako veliteľ skupiny. Svoj výskum robila na California Institute of Technology (USA), University College London (UK) a University of Bristol (UK). Získala výskumný grant pre prácu v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA). Štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji HI-SEAS. Velila viac ako tridsiatim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala vyše štyridsať.

V septembri 2022 sa pustila do projektu s názvom Koruna Zeme. Ide o sériu siedmich výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré má v pláne absolvovať počas najbližších rokov. Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily, teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že sú také odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej doterajších výskumov v oblasti astrobiológie. Veľmi dôležitá časť projektu je vzdelávanie, popularizácia vedy a informovanie verejnosti.

Kontakty a ďalšie informácie:

Klára Balogh
SOLAR Hvezdáreň Senec
občianske združenie
Tel.: 0910 482 150
Email: solar@solarastronomy.sk
Web: www.solarastronomy.sk

Zdielaj článok

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec sa nachádza na streche Základnej školy Alberta Molnára Szencziho s vyučovacím jazykom maďarským. Do hvezdárne sa dostanete točitým schodiskom na pravej strane budovy. O program sa stará Astronomické združenie, ktoré Vás srdečne víta na pozorovaní Slnka a nočnej oblohy v Senci, ale aj na zaujímave prednášky.