nedeľa, 23 júna, 2024
AktualityČlánkyKozmonautikaVesmír

Vesmírna sonda ESA JUICE ponesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska

Antikoincidenčný detektorový modul ACM pozostáva z polovodičového detektora ionizujúceho žiarenia a elektronických obvodov na spracovanie signálov Zdroj: ÚEF SAV v.v.i.

Na dnešný deň je naplánovaný dlho očakávaný štart vesmírnej sondy Európskej vesmírnej agentúry JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) k Jupiteru. Do svojho cieľa by mala doraziť v júli 2031 a jej úlohou bude študovať časticové prostredie v okolí Jupitera a jeho mesiacov. Sonda na palube ponesie dohromady 10 vedeckých prístrojov, medzi nimi aj aparatúru PEP (Particle Environment Package), ku konštrukcii ktorej prispeli vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Výskumný tím z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. (ÚEF SAV, v. v. i.) v Košiciach pre misiu JUICE vyvinul a dodal tzv. anti-koincidenčný detektorový modul ACM. Jeho úlohou je zabezpečiť efektívnu detekciu častíc nižších energií na pozadí silného ionizujúceho žiarenia, najmä vysokoenergetických elektrónov z intenzívnych radiačných Van Allenových pásov Jupitera. „Elektróny z radiačných pásov sú schopné prenikať aj tieniacim plášťom vedeckých prístrojov falošných prípadov zo záznamu vedeckých dát slúži nami dodaný detektor ACM,“ uviedol jeden z jeho konštruktérov Ján Baláž z ÚEF SAV v. v. i.

Inštalácia sondy JUICE na raketu Ariane-5 na kozmodróme Kourou vo Francúzskej Guyane Zdroj: ESA, ArianeSpace

Detektor bol vyvinutý a skonštruovaný v rámci riešenia projektu ESA-PECS Slovakia z programu na podporu prístupového procesu Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre. Od októbra 2022 je Slovensko už asociovaným členom ESA, jej riadnym členom by sa malo stať po siedmich rokoch asociovaného členstva.

Sondu ESA JUICE vynesie do vesmíru raketa Ariane, ktorá vyštartuje z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.

 

Viac informácii: http://www.space-lab.sk/space-talk

Zdroj: TLAČOVÁ SPRÁVA SAV zo dňa 13.4.2023

Vedecká aparatúra PEP/JDC na palube sondy JUICE, antikoincidenčný modul ACM je inštalovaný v jej vnútri Zdroj: ESA

Spracovala: Katarína Gáliková, hovorkyňa
Slovenská akadémia vied, kontakt: 02/57510150
Štefánikova 49, 814 38 Bratislava 1

Zdielaj článok

Tomáš Slovinský

Tomáš Slovinský (*1994) je slovenský astrofotograf a zanietený popularizátor astronómie. Svoju vášeň prenáša na ostaných na viacerých frontoch. Cestuje po Slovensku s prenosným planetáriom, píše články do časopisov a v neposlednom rade zachytáva krásu hviezdnej oblohy na fotkách, ktoré obdivujú a oceňujú doma i v zahraničí. Žije na predmestí Košíc, odkiaľ často vyráža do prírody samozrejme s fotoaparátom a svojimi troma psami.