streda, 22 mája, 2024
AktualityČlánkyOcenenia a RozhovoryVesmír

Mimoriadny úspech slovenských žiakov v súťaži o Slnku

Študenti a študentky zo Slovenska svojou usilovnosťou, zvedavosťou a vedomosťami opäť
dokázali, že sa v medzinárodnej konkurencii nestratia. Žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline
získali druhé miesto vo vzdelávacej súťaži Pohľad na Slnko. Medzi finalistov sa dostal aj tím
z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Súťaž organizoval Projekt Európskeho
slnečného teleskopu (EST) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a
Astronomickým ústavom SAV, v. v. i.

„Tieto výsledky sú pre mňa jasným dôkazom, že naši študenti majú stále záujem o prírodné vedy a v tejto oblasti dokážu konkurovať okolitým krajinám. To je pre mňa ako astrofyzika úžasné zistenie. Naznačuje totiž, že astrofyzika sa na Slovensku ani v budúcnosti nestratí,“ skonštatoval riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v. v. i. Peter Gömöry.

Do súťaže Pohľad na Slnko sa zapojilo 767 tímov (spolu 2859 študentov) zo 16 európskych krajín. Súťažiaci pracovali na vytvorení originálnej infografiky o Slnku. Účastníci poslali do súťaže spolu 514 prác, ktoré hodnotila porota zložená z vedcov, popularizátorov vedy a novinárov z Nórska, Talianska, Španielska a Írska. Všetky prihlásené práce porota označila za vynikajúce a široká verejnosť si ich bude môcť pozrieť v pripravovanej otvorenej online encyklopédii o Slnku – EST Solarpedia.

Mapa súťažiacich Zdroj: EST

 

Prvé miesto získali študenti z Ríma. Druhú najlepšiu infografiku vytvorili žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline Anna Podmanická, Veronika Kováčová a Viktória Sagálová, ktoré sa do súťaže prihlásili pod vedením pedagogičky Márie Iványiovej.  „Od malička máme záujem o prírodovedné predmety, fyziku sme si obľúbili a každá nová vzdelávacia aktivita nás poteší. Súťaž nás zaujala svojou témou, ale aj tak sa hlavnou hnacou silou stala vízia výhry zájazdu na Tenerife. Myšlienka dosiahnutia takéhoto výsledku na celoeurópskej úrovni nám prišla až neuveriteľná,“ vysvetlili ocenené študentky dôvody, prečo sa do súťaže prihlásili. 

Gymnazistky zo Žiliny vo svojej infografike spracovali tému magnetického koberca Slnka a ohrievania slnečnej koróny. „Finálny objekt skúmania nás zaujal svojou jedinečnosťou, keďže ešte ani jedna z nás nikdy predtým o magnetickom koberci Slnka nepočula,“ spresnili výherkyne a dodali, že kvôli pandémii bola ich tímová spolupráca odkázaná len na online stretnutia. 

Infografika, ktorá sa umiestnila na 2. mieste Zdroj: https://est-east.eu/contest-results

Hlavnou výhrou pre tímy umiestnené na prvom a druhom mieste je zájazd na Tenerife spojený s návštevou Observatória del Teide, na ktorý sa výherkyne veľmi tešia. „Dúfame, že nadobudneme nové vedomosti o našej najbližšej hviezde – Slnku a prehĺbime vzťahy s našou úžasnou a inšpiratívnou učiteľkou fyziky. Šťastie, ktoré všetky zdieľame sa ani nedá popísať a dúfame, že do budúcna to bude jasné svetielko v našich životopisoch,“ uzavreli spokojné gymnazistky.

V silnej konkurencii uspeli aj študenti Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni: Ester Petrana Petríková, Krištof Dudzik, Filip Krafčík a Zuzana Šidlovská pod vedením pedagogičky Moniky Vilinovej. Ich infografika o gravitácii Slnka sa dostala medzi 15 najlepších prác.

Infografika žiakov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni Zdroj: https://est-east.eu/contest-results

„Obom tímom gratulujem k nádherným umiestneniam. Chcel by som sa však poďakovať všetkým slovenským študentkám a študentom, ktorí sa zapojili do súťaže Pohľad na Slnko. Urobili nám totiž v projekte Európskeho slnečného ďalekohľadu veľmi dobré meno. A kto vie, možno práve niekto z nich bude raz ďalekohľad EST používať pre svoju vedeckú prácu,“ dodal na záver Peter Gömöry.

Kompletné výsledky súťaže ako aj galéria najlepších infografík je dostupná na: 

https://est-east.eu/contest-results 

 

ZDROJ:

TLAČOVÁ SPRÁVA

Dátum: 10.2.2022 

Spracovala: Katarína Gáliková
Hovorkyňa

Slovenská akadémia vied
Štefánikova 49
02/57510150 814 38 Bratislava 1

Zdielaj článok

Tomáš Slovinský

Tomáš Slovinský (*1994) je slovenský astrofotograf a zanietený popularizátor astronómie. Svoju vášeň prenáša na ostaných na viacerých frontoch. Cestuje po Slovensku s prenosným planetáriom, píše články do časopisov a v neposlednom rade zachytáva krásu hviezdnej oblohy na fotkách, ktoré obdivujú a oceňujú doma i v zahraničí. Žije na predmestí Košíc, odkiaľ často vyráža do prírody samozrejme s fotoaparátom a svojimi troma psami.