nedeľa, 23 júna, 2024

Kometa C/2022 E3 ZTF – Kdy a kde ji pozorovat

Kometa C/2022 E3 ZTF z 16. října 2022. Foto: Dan Bartlett.
Kometa C/2022 E3 ZTF z 16. října 2022. Foto: Dan Bartlett.

Na zimní obloze v lednu a únoru 2023 poměrně vysoko nad obzorem budeme moci pozorovat malými dalekohledy a daleko od měst také na hranici viditelnosti pouhýma očima kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa bude nejlépe viditelná od druhé poloviny ledna do první poloviny února, v průběhu noci velmi vysoko nad hlavou a takřka měsíc bude cirkumpolární (vůbec nezapadne za obzor). Nepůjde o žádnou velmi jasnou „vlasatici“, ale mohla by se dostat na hranici viditelnosti pouhýma očima. V malém triedru rozlišíme i ohon.

Co o ní víme?

Kometa byla objevena 2. března 2022 v rámci širokoúhlé přehlídky oblohy Zwicky Transient Facility (ZTF, pojmenované po švýcarském astronomovi Fritzi Zwickym) v americké Kalifornii na observatoři Mt. Palomar. V době objevu měla přibližně 17. hvězdnou velikost (velmi slabý objekt) a ležela ve vzdálenosti 4,3 astronomické jednotky daleko od Slunce. Následná pozorování ukázala, že jde o dlouhoperiodickou kometu s dobou oběhu asi 50 tisíc let (a s bodem odsluní asi 2800 astronomických jednotek).

U nově objevených komet je hlavní neznámou pro předpověď jejich jasnosti fakt, zda už u Slunce byly nebo ne. Pokud ne, je ledo-prachové jádro komety poprvé vystaveno „spalujícímu“ slunečnímu větru a těkavé látky na povrchu kometárního jádra se nejdříve překotně rozdmýchají a kometa začne prudce zjasňovat. Jak ale rychle nabude, tak také pozbude, protože první vlna zjasnění pak prudce ustane a kometa se stane v očích astronomů i veřejnosti zklamáním. Kometa ZTF bude v době maximálního přiblížení ke Slunci dále od naší hvězdy jak Země, takže významné ohřátí jejího povrchu nehrozí. A právě v kombinaci s její polohou na obloze bude snadno pozorovatelným objektem.

Uvidíme ji očima?

Kometa dosáhne 12. ledna 2023 přísluní ve vzdálenosti 1,11 astronomické jednotky (asi 166 milionů km) a začne být zároveň cirkumpolární, tedy vůbec nebude zapadat pod obzor. O dva a půl týdne později, 1. února 2023, proletí nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 0,28 astronomické jednotky (asi 42 milionů km). V té době bude prolétat blízko severního nebeského pólu v souhvězdí Žirafy, nad „Velkým vozem“, a díky její poloze na noční obloze bude možné ji poměrně snadno vyhledat malým dalekohledem. Předpokládá se, že během svého maximálního přiblížení k Zemi dosáhne až 5. hvězdné velikosti a bude tedy možné ji pozorovat na tmavé obloze mimo města i na hranici viditelnosti pouhýma očima. Pro jisté spatření je ale nutné se vybavit alespoň triedrem. Aktuální polohu komety najdete na webové stránce https://theskylive.com/c2022e3-info.

Poznámka: Předpověď jasnosti komet je velmi problematickou disciplínou. Tento text byl psán v listopadu 2022, je možné, že v lednu 2023 bude kometa výrazně jasnější (anebo také slabší) než udává text. Je potřeba sledovat aktuální informace o vývoji komety, například na webu japonského astronoma Seiichi Yoshidy: http://aerith.net/comet/weekly/current.html

Kdy a kde ji pozorovat?

Kometa ZTF se pozvolna přesune od souhvězdí Severní koruny přes Pastýře (14. – 21. ledna), Draka (22. – 25. ledna), Malého medvěda (26. – 28. ledna), Žirafu (až do 4. února), Vozku (do 9. února) až do Býka. Vysoko na obloze ve dnech 11. a 12. února také uvidíme její „průlet“ poblíž jasné planety Mars. Právě od poloviny ledna do poloviny února se bude nacházet nejblíže ke Slunci i k Zemi, a bude tedy nejjasnější. Velkou část tohoto období bude navíc tzv. cirkumpolární, tedy viditelná celou noc. V druhé polovině nocí navíc vystoupá vysoko až k nadhlavníku. Její pozorovací podmínky tedy budou opravdu velmi dobré, pro Středoevropana takřka ideální. Důležité je ale ji vyhlížet daleko od měst a na tmavé bezměsíčné obloze.

Horší podmínky proto nastávají krátce po průletu přízemím (1. února), neboť jen 4 dny poté – 5. února 2023 – bude Měsíc v úplňku. Celé období před úplňkem má smysl vyhlížet kometu hlavně v časných ranních hodinách a po úplňku naopak na večerní obloze.

Pohyb komety C/2022 E3 ZTF mezi hvězdami mezi 18. lednem a 15. únorem 2023. Vyznačena jsou i nejvýraznější uskupení – asterismus „Velký vůz“ a souhvězdí Kassiopeii a Orionu. Kometa bude pozorovatelná převážné nad severním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium.
Pohyb komety C/2022 E3 ZTF mezi hvězdami mezi 18. lednem a 15. únorem 2023. Vyznačena jsou i nejvýraznější uskupení – asterismus „Velký vůz“ a souhvězdí Kassiopeii a Orionu. Kometa bude pozorovatelná převážné nad severním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium.

Jak ji vyfotit?

Vše se odvíjí od toho, jak jasná kometa ZTF nakonec bude. Rozhodně však nepostačí mobilní telefon, a to i v případě, že by dosáhla větší jasnosti. Obecně je potřeba se na focení komety vybavit pevným bytelným stativem, citlivým aparátem (ideálně plnoformátová zrcadlovka či bezzrcadlovka) a světelným objektivem (podle jasnosti komety nějaký objektiv s ohniskovou vzdáleností 30 a 300 milimetry, světelnost ideálně f1.4, dostačující je ještě 2.8). Neboť kometa je mlhavý objekt, je vhodné se vybavit i přenosnou montáží pro delší expozice (řádově desítky sekund) na úkor menšího ISO (řádově 1600-2000, spíše ale méně). Na ustavenou montáž umístíme fotoaparát se světelným objektivem a pořizujeme průběžně i několik snímků za sebou, které pak pro lepší redukci šumu a zvýraznění některých detailů složíme matematicky do jednoho obrazu. Dobrý nástroj (a zdarma) je na toto program Deep Sky Stacker, který disponuje i možností skládání obrázků s kometou.

Kde je nyní?

Užitečné odkazy: