piatok, 12 apríla, 2024

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS): Kdy a kde ji pozorovat

Kometa NEOWISE z roku 2020. Foto: Petr Horálek.
Kometa NEOWISE z roku 2020. Je možné, že na přelomu září a října 2024 bude kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) stejně jasná. Foto: Petr Horálek.

Jedním z nejzajímavějších a nejočekávanějších nebeských úkazů roku 2024 by mohla být kometa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Ta se bude na podzimní obloze, zejména v průběhu října nacházet na večerní obloze po západu Slunce a pokud se naplní předpovědi o její předpokládané jasnosti, bude pozorovatelná pouhýma očima. Ty nejoptimističnější předpovědi dokonce slibují, že by kometa mohla být jasnější než vlasatice NEOWISE z roku 2020. Ovšem jak kometa nakonec bude jasná, se dopředu neví; je tedy třeba brát možnosti viditelnosti komety s rezervou.

Rozcestník

Objev komety C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)

C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS zachycená 6. srpna 2023 v Itálii. Foto: Virtual Telescope Project (www.virtualtelescope.eu).
C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS zachycená 6. srpna 2023 v Itálii. Foto: Virtual Telescope Project (www.virtualtelescope.eu).

Kometu objevily nezávisle na sobě dvě přehlídkové observatoře. Systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) v Jižní Africe ji našel jako malou mlhavou skvrnku 22. února 2023 a ten samý objekt se podařilo zpětně dohledat v pozorování čínské observatoře Zijin Shin nebo Tsuchinshan, což v překladu znamená Fialová hora (Purple Mountain Observatory). Tamní teleskop poprvé objekt vypadající jako asteroid zachytil už 9. ledna 2023. Zpětně se kometu podařilo najít i na snímcích systému ZTF (Zwicky Transient Facility) na observatoři Palomar, a to už z 22. prosince 2022. Už tehdy na snímcích projevovala nevýraznou kometární aktivitu, což definitivně potvrdilo, že nejde o asteroid, ale o kometu.V době objevu měla kometa 18. hvězdnou velikost a ležela od Slunce zhruba 7,3 astronomické jednotky daleko (více jak miliardu kilometrů daleko).

Kdy a kde ji budeme moci pozorovat?

V průběhu roku 2024 se přiblíží ke Slunci i k Zemi mnohonásobně blíže. Mohla by se tak stát příslibem mimořádné kometární podívané, zejména pak v říjnu 2024. Nejdříve bude kometa zjasňovat jen pozvolna. Na jaře 2024 ji najdou na ranní obloze majitelé velkých dalekohledů a v průběhu léta se pozvolna vytratí z noční oblohy. V srpnu, kdy začne dosahovat jasnosti pro pozorování v malých dalekohledech, z našeho území nebude pozorovatelná, uvidí ji výhradně obyvatelé jižní polokoule, a to dost nízko nad obzorem. Na přelomu srpna a září by před zraky „protinožců“ měla začít výrazně zjasňovat a už v půli září 2024 by mohla dosahovat jasnosti středně jasných hvězd noční oblohy. V té době se bude nacházet v souhvězdí Sextantu, které se při pozorování z našich zeměpisných šířek objeví na konci září za rozbřesku velmi nízko nad východním obzorem. Optimistické předpovědi přitom předpokládají, že okolo 25. září by hlava komety už mohla dosáhnout první hvězdné velikosti a s takovou jasností by tak kometa mohla být – byť za obtížných pozorovacích podmínek – vyhledatelná velmi nízko nad obzorem za pokročilého rozbřesku.

Kde je nyní?

Viditelnost komety v září 2024

pátek 27. září 2024 proletí kometa přísluním, nejblíže ke Slunci se octne v našich večerních hodinách na vzdálenost 0,391 astronomické jednotky (58,6 milionu km, tedy o něco dál, než se u Slunce ocitá planeta Merkur). V té době se budeme moci pokoušet kometu vyhledat jen nizoučko nad východo-jihovýchodním obzorem okolo 5:30 SELČ ráno, tedy v době, kdy už v jejím směru bude velmi světlá obloha. Kometu bychom mohli najít jen v případě, že dosáhne opravdu výrazné jasnosti. Po průletu přísluním se očekává, že její ledo-prachové jádro se ještě pod náporem slunečního záření zahřeje a v následujících dnech tak kometa ještě zjasní. Pesimistické předpovědi odhadují zhruba 2. magnitudu (jasnost hvězd ve „Velkém voze“), optimistické slibují zjasnění na hodnoty nejjasnějších hvězd noční oblohy. Ovšem jak kometa nakonec bude jasná, se dopředu neví.

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS mezi 26. zářím a 6. říjnem 2024 za rozbřesku před 6. hodinou ranní. Pokud kometa dosáhne vysoká jasnosti, bude viditelná za ideálních podmínek extrémně nízko nad východním obzorem za pokročilého rozbřesku. Tvary a jasnosti komety na snímku jsou pouze ilustrační. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS mezi 26. zářím a 6. říjnem 2024 za rozbřesku před 6. hodinou ranní. Pokud kometa dosáhne vysoká jasnosti, bude viditelná za ideálních podmínek extrémně nízko nad východním obzorem za pokročilého rozbřesku. Tvary a jasnosti komety na snímku jsou pouze ilustrační. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.

Viditelnost komety v říjnu 2024

Po průletu přísluním se kometa bude k Zemi ještě přibližovat a přesune se na večerní oblohu. V té době by mohla být nejlépe pozorovatelná. Pakliže kometa dosáhne opravdu velké jasnosti, mohla by se dát vyhlížet jen asi třičtvrtě hodiny po západu Slunce extrémně nízko nad západním obzorem zhruba od 10. října 2024.

Každý další večer budou podmínky pro její pozorování lepší, kometa se bude od Slunce úhlově vzdalovat a bude se tak dát pozorovat na čím dál tmavší obloze. Její ohon by mohl být pozorovatelný ještě v době, kdy samotná hlava komety už bude pod obzorem. K Zemi se kometa nejvíce přiblíží 12. října odpoledne, a to na vzdálenost 0,472 astronomické jednotky (necelých 44 milionů km, tedy zhruba 184krát dál, než je od nás Měsíc). Toho dne bychom ji mohli vyhlížet velmi nízko nad obzorem už za pokročilého soumraku a v případě její vysoké jasnosti si ji vychutnat už prakticky v plné kráse. Bude ale zapotřebí pozorovací místo s dokonale odkrytým západním obzorem, například kopec či nějaká vyhlídka. Pokud kometa dosáhne jasnosti podle optimistické předpovědi (okolo 1. magnitudy či i více), bude takto vidět za soumraku i z měst, podobně jako v roce 2020 kometa NEOWISE.

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS mezi 11. a 13. říjnem 2024, v době svého největšího přiblížení k Zemi, na večerní obloze po 18:30 SELČ extrémně nízko nad západním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS mezi 11. a 13. říjnem 2024, v době svého největšího přiblížení k Zemi, na večerní obloze po 18:30 SELČ extrémně nízko nad západním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.

Nejzajímavější období pro pozorování komety pak bude probíhat až do konce října 2024, kdy se kometa sice bude od nás vzdalovat, na obloze pozvolna slábnout, ale zároveň se bude vzdalovat od Slunce a přesouvat na tmavou oblohu. Navíc zhruba od 18. října přestane na večerní obloze rušit svým svitem Měsíc, který po úplňku začne vycházet čím dál později v noci a při pozorování komety tak nebude rušit. Jedinou komplikací tak bude světelné znečištění z měst a nepředvídatelné počasí.

Bez dalekohledu by kometa mohla být pozorovatelná ještě do začátku listopadu 2024, malými dalekohledy pak až do počátku prosince 2024. Pokud tedy kometa bude dostatečně jasná, jak předpovídají optimistické výpočty, bude druhá polovina října 2024 tím nejlepším obdobím pro její pozorování na večerní obloze nad západním, později jihozápadním obzorem.

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na noční obloze po 19. hodině SELČ mezi 12. a 22. říjnem 2022. Kometu najdeme v té době vždy nad západo-jihozápadním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na noční obloze po 19. hodině SELČ mezi 12. a 22. říjnem 2022. Kometu najdeme v té době vždy nad západo-jihozápadním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium.

Jak ji vyfotit?

Vše se odvíjí od toho, jak jasná kometa Tsuchinshan–ATLAS nakonec bude. Téměř jistě nepostačí jen mobilní telefon, a to i v případě, že by dosáhla větší jasnosti (i při velké jasnosti mobilní telefon zachytí jen nejjasnější struktury komety). Obecně je potřeba se na focení komety vybavit pevným bytelným stativem, citlivým aparátem (ideálně plnoformátová zrcadlovka či bezzrcadlovka) a světelným objektivem (podle jasnosti komety nějaký objektiv s ohniskovou vzdáleností 30 a 300 milimetry, světelnost ideálně f1.4, dostačující je ještě 2.8). Neboť kometa je mlhavý objekt, je vhodné se vybavit i přenosnou montáží pro delší expozice (řádově desítky sekund) na úkor menšího ISO (řádově 1600-2000, spíše ale méně). Na ustavenou montáž umístíme fotoaparát se světelným objektivem a pořizujeme průběžně i několik snímků za sebou, které pak pro lepší redukci šumu a zvýraznění některých detailů složíme matematicky do jednoho obrazu. Dobrý nástroj (a zdarma) je na toto program Deep Sky Stacker, který disponuje i možností skládání obrázků s kometou.

Interaktivně: Jaké bude počasí?
(originální stránka VentuSky.com)

Interaktivní mapa vývoje a předpovědi počasí (originální stránka VentuSky.com) vám umožní již několik dní před úkazem odhadnout, kde budou nejlepší pozorovací podmínky. Důležitý je jak vývoj oblačnosti, tak případné srážky (zda přecházející oblačnost bude i s deštěm). Pakliže bude na nebi zejména oblačnost vysoká, zatmění bude přes mraky pozorovatelné alespoň neostře (a mohou se objevit i fotogenické halové jevy). V průběhu úkazu pak pomůže pro ověření aktuální situace Satelit (pátá položka shora).

Užitečné odkazy:

[1] Wikipedia – kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)
[2] Podrobné informace o kometě C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) na stránce Gideon van Buitenena
[3] Aktuální poloha komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na SkyLive.net