Kometa C/2021 A1 Leonard – Kdy a kde ji pozorovat

Kometa Leonard z 15. listopadu 2021. Foto: Michael Jaeger.
Kometa Leonard z 15. listopadu 2021. Foto: Michael Jaeger.

AKTUALIZACE K 2. PROSINCI 2021: Dřívější zpráva, že kometa zcela přestala zjasňovat a pravděpodobně se její jádro rozpadá, byla na základě nových pozorování změněna. Jak se zdá, jádro je v pořádku, pouze aktivita z doposud neobjasněných důvodů se poněkud zmírnila. Kometa tedy nadále zjasňuje, ale v době maxima její jasnosti dosáhne pravděpodobně jen asi 6. magnitudy (bude viditelná malými dalekohledy mimo města, fotograficky bude jednoznačně lákavým objektem). V případě dalšího nečekaného vývoje vás budeme informovat.

 

Na prosincové obloze roku 2021 bychom mohli pozorovat jasnou kometu C/2021 A1 Leonard. Kometa bude pozorovatelná zejména na časné ranní obloze mezi 4. a 6. SEČ ve směru nad východním obzorem, a to zhruba mezi 1. a 13. prosincem. Poté už se vytratí na denním nebi. Nejlepší období by proto mělo být okolo 10. prosince, kdy kometa již dosáhne vysoké jasnosti a ještě bude pozorovatelná na tmavé obloze. Odhaduje se, že maximální jasnost komety se bude pohybovat mezi 4. magnitudou (na hranici viditelnosti pouhýma očima) a 2. magnitudou (jako hvězdy ve známém asterismu Velký vůz).

Co o ní víme?

Jako úplně první kometární objev ji 3. ledna 2021 oznámil astronom Greg Leonard, který kometu objevil v Arizoně na observatoři Mount Lemmon. Vzápětí ji astronomové začali sledovat důkladněji, neboť se ukázalo, že by mohla být nejjasnější kometou tohoto roku, a to konktrétně v první polovině prosince na časné ranní obloze.

U nově objevených komet je hlavní neznámou pro předpověď jejich jasnosti fakt, zda už u Slunce byly nebo ne. Pokud ne, je ledo-prachové jádro komety poprvé vystaveno „spalujícímu“ slunečnímu větru a těkavé látky na povrchu kometárního jádra se nejdříve překotně rozdmýchají a kometa začne prudce zjasňovat. Jak ale rychle nabude, tak také pozbude, protože první vlna zjasnění pak prudce ustane a kometa se stane v očích astronomů i veřejnosti zklamáním. Jak se ale ukázalo, kometa Leonard už u Slunce minimálně jednou byla (přibližně před 80 tisíci lety) a tedy své prvotní bouřlivé období má již za sebou. Z toho a také díky faktu, že neproletí příliš blízko Slunce (průlet přísluním nastane 3. ledna 2022 ve vzdálenosti více jak 89 milionů km od Slunce – tedy zhruba jako Venuše od naší hvězdy), nám vyplývá, že kometa by mohla opravdu zjasňovat podle předpovědí.

Uvidíme ji očima?

Přesné předpovědi vývoje jasnosti komet jsou stále omezené, nelze tedy s jistotou říct, zda se dočkáme jasné komety podobně jako v roce 2020 v případě komety NEOWISE. I v tom méně optimistickém scénáři se ale počítá, že kometu uvidíme daleko od měst  na hranici viditelnosti pouhýma očima (jasnost okolo 4. magnitudy), k jejímu vyhledání pomůže malý dalekohled, například triedr, a samozřejmě vhodná vyhledávací mapka. Je však naprosto nutné si uvědomit, že komety jsou mlhavé objekty a jejich viditelnost je i v případě vysoké jasnosti významně degradována při pozorování z přesvětlených měst. Za pozorováním komety je třeba za jakýchkoliv okolností vycestovat mimo města (alespoň desítky kilometrů). Je to proto, že přemíra škodlivého světelného znečištění znemožňuje vidět slabé objekty a výrazně zmenšuje kontrast na noční obloze. Případný ohon komety by tedy při pohledu z města naprosto zanikl, i kdyby kometa samotná dosáhla jasnosti hvězd ve Velkém voze.

Kdy a kde ji pozorovat?

Kometa Leonard se pozvolna přesune ze souhvězdí Honicích psů (kde 3. prosince projde poblíž známé kulové hvězdokupy M3) do souhvězdí Pastýře (4. prosince). Tam se se 6. prosince octne úhlově blízko jasné hvězdy Arcturus (dělit je bude přibližně 5°, tedy jako 10 mesíčních úplňů vedle sebe). Z 8. na 9. prosince pozvolna vstoupí do souhvězdí Hada, 11. prosince do Herkula a 12. prosince do Hadonoše. Tam se pozvolna vytraní v záři rozbřesku a na denní obloze. Dál bude putovat na jižní nebeskou polokouli, od nás ji tedy už neuvidíme.

Pohyb komety Leonard na ranní obloze mezi 1. a 13. prosincem. Zdroj: P. Horálek/FúU v Opavě/Stellarium.
Pohyb komety Leonard na ranní obloze mezi 1. a 13. prosincem. Zdroj: P. Horálek/FúU v Opavě/Stellarium.

Nejvhodnější je tedy kometu vyhlížet mezi 1. a 13. prosincem na ranní obloze, a to mezi 4. a 6. hodinou. Díky fázi Měsíce v této části nocí nebude vůbec rušit měsíční svit a daleko od měst by tedy kometa měla vyniknout na tmavé obloze. Je vhodné si vybrat místo dál od měst a s dobrým výhledem k východu.

Jak ji vyfotit?

Vše se odvíjí od toho, jak jasná kometa Leonard nakonec bude. Rozhodně však nepostačí mobilní telefon, a to i v případě, že by dosáhla větší jasnosti. Obecně je potřeba se na focení komety vybavit pevným bytelným stativem, citlivým aparátem (ideálně plnoformátová zdrcadlovka či bezzrcadlovka) a světelným objektivem (podle jasnosti komety mezi nějaký objektiv s ohniskovou vzdáleností 30 a 300 milimetry, světelnost ideálně f1.4, dostačující je ještě 2.8). Neboť kometa je mlhavý objekt, je vhodné se vybavit i přenosnou montáží pro delší expozice (řádově desítky sekund) na úkor menšího ISO (řádově 1600-2000, spíše ale méně). Na ustavenou montáž umístíme fotoaparát se světelným objektivem a pořizujeme průběžně i několik snímků za sebou, které pak pro lepší redukci šumu a zvýraznění některých detailů složíme matematicky do jednoho obrazu. Dobrý nástroj (a zdarma) je na toto program Deep Sky Stacker, který disponuje i možností skládání obrázků s kometou.

Kde je nyní?

Užitečné odkazy: